Що таке ейдетика та навіщо вона потрібна

Що таке ейдетика та навіщо вона потрібна
Блог
10 Вересня 2020 року

У наш час всім доводиться стикатися з таким величезним потоком інформації, що мало кому вдається переробити і запам’ятати його. З цим і пов’язаний один з найбільш важливих викликів сучасної освіти – вплив інформаційного стресу на здоров’я наших дітей.


Виходом з цієї ситуації стане розвиток пам’яті – одного з основних процесів людської психіки, на основі якого і будується мислення людини, його можливості. І якщо раніше ми механічно заучували таблиці множення, дати і формули, то сучасна освіта диктує зовсім інші стандарти.


Ейдетика – це система методів, які дозволяють швидко і ефективно розвинути пам’ять . Чи не напружуючись, в ігровій формі, дитина або дорослий швидко запам’ятає послідовності слів в необмежених обсягах, в тому числі і іноземних, вірші, обличчя та імена, дати і числа і т.д. Освоївши систему ейдетики, у дітей дошкільнят більше не виникне проблем з запам’ятовуванням японських ієрогліфів, числа “пі” мало не до 24 знака після коми, нової лексики. Особливо це важливо для дошкільнят в ході підготовки до нового етапу в житті.


Ейдетика в дитячому садку – допоможе підготуватися до школи. А користуючись ейдетикою на уроках математики , ваша дитина стане лідером класу.


Ейдетична пам’ять часто описується як рідкісний феномен, як щось, що трапляється в житті у виняткових ситуаціях. Люди, наділені такими здібностями, дуже яскраво і насичено відтворюють образи, сприйняті колись давно. Насправді, це властиво кожному з нас. У якийсь момент життя всі ми переживаємо спогади, немов бачачи перед собою події, які відбувалися кілька років тому. Тому таємнича “ейдетична пам’ять” – це ніщо інше, як пам’ять на образи. Слово “ейдетична” саме так і перекладається – “образна”. Коли наші м’язи пам’ятають спортивні вправи, а пальці згадують, як грали на піаніно 5 років тому – це рухова і моторна пам’ять. Коли ми знову переживаємо ті ж почуття, що і колись – це емоційна пам’ять. А словесно-логічна допомагає нам відтворювати логічні зв’язки. Залежно від виду способу, ейдетична, тобто образна пам’ять, може бути:

– зоровою;

– слуховою;

– нюховою;

– дотиковою;

– смаковою.

У когось краще розвинена слухова, у інших людей – нюхова. Поняття типу “зорова пам’ять” для нас здаються звичними і не викликають подиву. А ось слово “ейдетична” використовується не так часто, і зазвичай на адресу людей з неймовірними здібностями.


Прийоми ейдетики

Образна ейдетична пам’ять – це прийоми і методи запам’ятовування, засновані на уяві людини. Загалом, якщо виникає необхідність щось запам’ятати, можна скористатися одним з двох варіантів:


1. Вивчити необхідну інформацію механічно, численно повторюючи його. Мінус такого підходу в тому, що запам’ятовування залежить від того, як багато разів ви повторите матеріал. І все одно ідеальних успіхів добитися не вийде. Інформація не вбудовується в систему знань, які вже були придбані раніше, а значить не засвоюється так, як могла б;

2. Скористатися прийомами або методами запам’ятовування . Їх можна розділити на 2 види. Ви можете піддати матеріал логічній обробці, вдатися до мнемотехніки, мнемоніки. Або покластися на яскраву фантазію.


Ейдетика для дітей будується на кількох простих принципах. В першу чергу, важливо, щоб для малюків та дошкільнят панувала атмосфера веселощів і радості. Позитивні емоції сприяють кращому засвоєнню нових знань. Ігровий матеріал повинен бути мобільним і доступним, а педагог – розділяти інформацію так, щоб вона відповідала особливостям кожної дитини .


Школа розвитку дітей використовує такі вправи :


– ігри з вільними асоціаціями;

– колірні асоціації;

– асоціації, пов’язані з геометричними фігурами;

– тактильні асоціації;

– предметні асоціації;

– ігри за методом часткового показу.


Розвинути асоціативне мислення допомагають Друдл – це головоломки, яким не можна так відразу дати визначення. Наприклад, підключивши фантазію, з кола можна зробити окуляри, квітка, сонце або навіть яблуко.


Переваги ейдетики

Метод ейдетики має одну дуже важливу перевагу – інформація запам’ятовується без будь-яких зусиль. Це схоже не на шкільний урок, а на веселу гру. Дитині не потрібно намагатися, напружувати свій мозок, це тільки шкодить. Головне дотримуватися основних принципів і правил ейдетики :


1. Дуже важливо довіряти своїй пам’яті , вірити, що ви здатні запам’ятати абсолютно будь-яку інформацію;

2. Образи того, що потрібно запам’ятати , повинні бути не статичними, а яскравими, незвичайними, рухливими;

3. Не можна представляти поганий розвиток подій, уявляти, як хтось страждає. Все це впливає і на нас.


Цим пояснюється факт навчання сприяє гармонійному розвитку обох півкуль мозку дитини . Він вчиться керувати своєю енергією, концентрувати увагу, позитивно сприймати навколишній світ, будувати відносини з іншими людьми. Тепер навчання приносить йому не роздратування і бажання, щоб воно скоріше закінчилося, а радість і задоволення. Точно так само, як дорослих радує робота, коли вона їм вдається, коли видно результати праці, доцільність вкладених зусиль. Пояснити це можна тим, що коли ми перебуваємо в стані позитивної радісної напруги, в нашому організмі починає вироблятися ендорфін. Це природний стимулятор, що сприяє підвищенню працездатності і зміцнення імунітету.

Популярні статті