Ранній вибір професії

Час читання: 3 хвилини

Наталя Миколенко, викладач Університету ім. Грінченка і бізнес-школи Youth Flow Academy тренер курсу «психологія розвитку», методист програм юнацького розвитку.

Сьогодні ранній вибір професії зустрінеш не часто. Набагато частіше чуєш, що час вибору прийшов, а у підлітка навіть ідей немає. Або вид розгубленого студента який навчається, а обрана спеціалізація виявилася йому зовсім нецікава. Деякі не знають, як дотягнути півроку до диплома, і вони точно не хочуть цим займатися в майбутньому, а чим хочуть – не знають. А варто задуматися якомога раніше. – Адже своєчасний аналіз своїх якостей, інтересів і трендів розвитку ринку в цілому – дозволить скоротити шлях, вчасно вибрати область концентрації своїх зусиль, уваги і це стане запорукою успішної реалізації в майбутньому!

А скільки разів стереотипи і думка батьків задавали вектор і знижували можливості молодої людини?

Допомогти у виборі професії покликана профорієнтація – так називається система заходів з ознайомлення людини його здібностями і можливостями, з тим, щоб вибрати одну з найбільш підходящих професій. Однією з важливих її складових є ознайомлення з тим, які професії взагалі існують, які їх особливості, в чому суть діяльності і які вимоги вони висувають до людини. Однак ні для кого не секрет, що світ професій сьогодні стрімко змінюється. Цей процес закономірний і не новий, його причиною є технологічний прогрес і діджіталізація, автоматизація праці.

В Академії практичної освіти Youth Flow Academy ми аналізуємо всі останні тренди та відстежуємо, – що є найбільш раціональним і життєздатним в умовах нашого соціуму? Ми використовуємо методику «Magellano» тому що вона – визнана в Європі, адаптована і сертифікована в Україні; це методика допомоги старшокласникам при виборі вищої освіти.

Адже не потрібно ставати психологом, якщо ти не любиш спілкуватися з людьми. Не потрібно вивчати IT справу, якщо у тебе логічне мислення на «0». А як розібратися вчасно?

Наприклад, старшокласнику, який не може визначитися, чи йти на філологію або юриспруденцію, в результатах представлені відразу багато інтересів (і так буває досить часто в цьому віці). І здібностей розвинено багато, і вони не особливо обмежують у виборі напрямку. У процесі спілкування стає зрозуміло, що наприклад, лінгвістичний інтерес пов’язаний з тим, що подобається вивчати іноземну мову зараз, але займатися цією сферою професійно насправді зовсім не хочеться. А інтерес до соціальної роботи пов’язаний з розвиненою емпатією і потребою займатися благодійністю, і знову ж таки, абсолютно не надихає як професія. А ось про якись напрямок, наприклад про комунікаційні науки, де також збігаються його інтереси і здібності, підліток раніше ніколи не замислювався, поки консультант не запитав. Просто не приміряв до себе цю сферу. І чомусь, примірявши, став радісно-здивованим. Як правило, в результаті консультації вимальовуються 2-3 сфери, остаточний вибір між якими вже зробити нескладно.

Ми маємо п’ятирічний досвід роботи зі школярами та студентами. Сьогодні фахівці бізнес-школи YFA володіють перевіреними методами роботи з молоддю. Наші програми, будь то курс підприємництва, курс комунікації або проектний менеджмент, – несуть практичний аспект – зв’язок в реальному дорослому житті і школяр, навчаючись, вже в юному віці набуває розуміння: як я використовую свої навички і набуті знання. Як зможу на них заробити і забезпечити щасливе життя собі і близьким?

В ході бізнес-курсів для школярів, ми допомагаємо молоді усвідомлено визначитися у виборі майбутньої професії. Важливою складовою роботи є профорієнтаційна діагностика. Профорієнтаційні методики досліджують насамперед нахили та інтереси до тієї чи іншої сфери діяльності, рідше – здатності до певних видів діяльності

Існує дві основних методики визначення профорієнтації: тест Климова ( «ДДО») і тест Дж. Голланда. Методика Климова ділить професії на 5 сфер за типами об’єктів, а методика Голланда дозволяє визначити відповідний тип професійного середовища, і вони прекрасно доповнюють один одного. Однак питання обох методик (і не тільки цих) побудовані на виборі більш пріоритетним виду діяльності або професії. Оскільки методики були створені в середині минулого століття, ці запропоновані види діяльності і професії на сьогоднішній день дуже застаріли або просто незрозумілі для підлітка. Набагато сучаснішою результати «Magellano».

Комплексні профорієнтаційні методики, – це платні послуги, які включають комп’ютерне тестування, надання звіту за результатами та індивідуальну консультацію спеціально підготовленого фахівця за результатами тестування. Вони доступні на курсах психології в межах експертизи. Але якість – в практиці!

Навіщо потрібна консультація за результатами тестування? В ході консультації фахівець з’ясовує мотиви та можливі причини, чому ті чи інші інтереси виявилися в числі бажаних, допомагає звузити число напрямків, якщо за результатами їх занадто багато, або розширити, якщо їх недостатньо, і знаходить напрямки, де інтереси і здібності підлітка збігаються, а також дає додаткову інформацію про тих чи інших професійних сферах. Тобто в процесі консультації результати тестування істотно уточнюються.

Правильний вибір напрямку освіти допоможе з користю і задоволенням провести студентські роки, і відкриває в майбутньому перед молодою людиною можливості вибрати з актуальних на той момент професій ту, яка дозволити йому максимально реалізуватися.


Вам сподобалась ця стаття?

 

09.02.2021


Схожі статті

Що таке ейдетика та навіщо вона потрібна

У наш час всім доводиться стикатися з таким величезним потоком інформації, що мало кому вдається переробити і запам’ятати його. З цим і пов’язаний один з найбільш важливих...

TRIZ- технологія розвитку критичного мислення, креативності та системності для молоді

Головна мета навчання в Академії - розвинути здатність нестандартно мислити, знаходити нові ефективні ідеї та рішення. в умовах невизначеності

Проектний менеджмент

Ім'я Ілона Маска сьогодні відомо всім. Його проекти і компанії обговорюють, оцінюють і хочуть фінансувати всі. Але чи відомо вам, що свої перші гроші він заробив в...

Ще більше корисного у наших соцмережах!

ЗАЛИШИЛИСЬ ЗАПИТАННЯ?

Залиште свій контакт і ми з вами зв'яжемося!

Оставьте свой вопрос и мы с вами свяжемся!

Записатися

Підібрати курс